خط نستعلیق

خط زيبا براي نيازمندان ثروت و براي اغنياء زيبايي و براي بزرگان كمال است. علی ( ع)

روش رنگ آمیزی کاغذ خوشنویسی

/* /*]]>*/

از آنجایی که هنرجویان محترم خوشنویسی پس از چند سال فراگیری خط آماده خلق قطعات  خوشنویسی شده و برای این مهم نیاز به نوشتن روی کاغذهای رنگ شده دارند این مقاله را برای آشنایی این دسته از عزیزان آماده نمودم.

البته اساتید محترم و  کسانی که در این زمینه تجربیاتی دارند خود به خوبی از چند و چون رنگ آمیزی کاغذ آگاهی دارند اما تعداد کثیری از هنرجویان هیچ تجربه ای در این باره نداشته و فکر میکنم نوشته  زیر تا حد زیادی برایشان راهگشا و مفید باشد.

تمامی مطالبی که در ادامه خدمت شما عرضه میشود یک به یک تجربه شده و نتیجه قطعی آن در این مقاله آمده است.

برای رنگ نمودن کاغذ به سه عامل نیاز داریم که در ادامه هر کدام را به حد نیاز توضیح خواهم داد .این عوامل عبارتند از:

1-     ظرف رنگ (سینی رنگ آمیزی)

2-     کاغذ مخصوص خوشنویسی

3-     رنگ

1-ظرف مخصوص رنگ آمیزی کاغذ:

این ظرف یا به عبارت بهتر سینی رنگ آمیزی بهتر است از فلز باشد .ابعاد آن هم می تواند متفاوت باشد .معمولا کاغذهای خوشنویسی در اندازه های 70*100 و 50*35 به فروش میرسند بنابر این ابعاد سینی  که برای ساخت سفارش میدهید باید در یکی از اندازه های 80*110 یا 60*45 باشد .کارگاه های ساخت کانال کولر و فلزی که از آن برای ساخت این کانال ها استفاده میکنند گزینه اول برای تهیه سینی رنگ آمیزی است.

سینی رنگ آمیزی باید از هر طرف لبه هایی به ارتفاع 5 الی 6 سانتیمتر داشته باشد تا هنگام رنگ آمیزی رنگ بیرون نریزد  همچنین بایدمحل تلاقی لبه ها طوری بسته شود که منفذی برای خروج رنگ نداشته باشد.

2-کاغذ مخصوص خوشنویسی:

کاغذی که در این مقاله مد نظر ما است کاغذ سفید بدون تا خوردگی و نم دیدگی  و تمام گلاسه مخصوص خوشنویسی بوده که در ابعاد70*100 یا50*35 یا کمتر در انجمن خوشنویسان یا بازارهای عرضه کاغذ به فروش میرسد.

3-رنگ:

رنگهایی که برای رنگ آمیزی کاغذ خوشنویسی استفاده میشوند به دو گروه  عمده تقسیم میشوند:

1-رنگهای گیاهی یا رنگهایی که از طبیعت گرفته میشوند.

2-رنگهای پودری مخصوص رنگ آمیزی فرش - نخ یا لباس

رنگهای نوع دوم هم گاهی از طبیعت استخراج میشوند اما به دلایلی در این مقاله از هم تفکیک شده اند.اینک به شرح هر کدام از این دو گروه میپردازم.

1- رنگهای طبیعی :

این دسته از رنگها معولا از عصاره برگ یا پوست گیاهان و درختان یا میوه های بخصوصی تهیه میشوند .به عنوان مثال میتوان از:

جوشانده برگ درخت گردو-جوشانده پوست سبز اطراف گردو- پوست پیاز – پوست انار – زعفران – چای  و تعدادی از گل ها که دارای رنگدانه های طبیعی هستند نام برد.

2- رنگهای پوردی:

این رنگها که تعدادی از آنها سرمنشاء طبیعی داشته و تعدادی از آنها بصورت شیمیایی ساخته میشوند بهترین و کم زحمت ترین نونه های رنگ در حال حاضر هستند.این رنگها در بسته های کوچک چند گرمی در عطاری ها به فروش میرسد.

نحوه رنگ آمیزی:

پس از تهیه سینی مخصوص که شرح آن داده شد و همچنین تهیه رنگ مناسب-آب و رنگ را به نسبت مناسب مخلوط میکنیم.توجه داشته باشید معولا رنگ غالب همان رنگی است که آن را قبل از بقیه رنگها با آب مخلوط میکنید.برای دسترسی به رنگهای ترکیبی هم باید از دانش ترکیب رنگ آگاهی کافی داشته باشید.

نکته:بهتر است رنگ و آب را در ظرفی خارج از سینی رنگ آمیزی مخلوط کنید.

هنگامی که رنگ آماده شد کاغذ رادر حالی که یک طرف آن را با هر دوست گرفته ایم از یک طرف روی رنگ قرار داده و سریعا پشت و رو میکنیم سرعت عمل شما در این هنگام بسیار تاثیر گذار است .چنانچه در این مرحله سرعت مناسبی نداشته باشید کاغذ لوله شده و قابل استفاده نیست.

پس از برگرداندن کاغذ اطراف سینی را بلند کرده تا رنگ کاملا روی کاغذ را بگیرد.پس ار حدود 8تا10ثانیه با هر دو دست طوری کاغذ را برمی داریم که کاغذ کاملا عمود برسطح سینی قرار گرفته و در این حالت رنگهای اضافه از سطح آن خارج شوند.

نکته:طوری کاغذ را بگیرید که هیچ خط تایی روی آن ایجاد نشود.در صورتی که کاغذ تا بخورد آن محل تیره تر از سایر نقاط خواهد شد.

مدت نگهداشتن کاغذ در این حالت حدود یک دقیقه است .پس از این کار کاغذ را به آرامی روی یک سطح 45درجه ای خوابانده تا رنگ روی کاغذ ثابت شود.(بهتر است زیر کاغذ موکت قرار دهید)و سپس رنگهای اضافه را با دستمالی از پائین کاغذ پاک کنید.

نکته مهم:چنانچه کاغذ بیشتر از 10ثانیه در رنگ بماند اصطلاحا باد کرده و تاولهای پربادی روی سطح کاغذ ایجاد میشود.در صورتی که در زمانی کمتر از 10ثانیه کاغذ را از رنگ بیرون آورده  اما کاغذ شما باد کرد قبل از خشک شدن آن به آرامی با سوزن نوک تیزی روی محل باد کرده حفره ای ایجاد کنید تا کاغذ شما به حالت اولیه برگردد .

در خلال رنگ آمیزی هایی که داشتم به این نتیجه رسیدم که یک رنگ ثابت روی کاغذهایی با گرماژ گوناگون بافتهای متفاوتی ایجاد میکند از این نظر هم نقش گرم کاغذ در رنگ آمیزی حایز اهمیت است.همچنین هرچقدر از زمان ساخت رنگ شما بگذرد اصطلاحا پختگی آن بیشتر میشود.

پس از خشک شدن کاغذ با دستمالی تمیز چند بار روی کاغذ بکشید.اکنون کاغذ شما با عیار بالایی از نظر رنگ آماده نوشتن است.

/* /*]]>*/